tlo-dzialalnosc

Działalność Koła

Menu

Działalność Koła 2018/2019

Walne zebranie, wybory i inne atrakcje.

Dnia 05.06.2019 odbyło się Walne Zebrania Członków Koła Matematyków UP. Mieliśmy zaszczyt gościć Z-ca Dyrektora IM ds. Ogólnych Pana dra Ireneusza Krecha oraz jednocześnie członka seniora i opiekun Koła Panią dr Agnieszkę Kowalską. W trakcie spotkania Zarząd Koła podziękował wszystkim zaproszonym gościom i członkom za całoroczny wkład pracy oraz zaangażowanie. Zebraniu towarzyszyły wybory nowego zarządu. Od października w roli Prezesa sprawdzi się Dominika Kołodziejska, Wiceprezesa Aleksandra Syc, Skarbnika Małgorzata Stożek i Sekretarza Arkadiusz Piłat. Obecna Prezes Koła Gabriela Piątek przedstawiła także sprawozdanie z działalności z roku 2018/19. Zwieńczeniem spotkania okazał się integracyjny wieczór - niespodzianka, który upłynął nam na wspólnym posiłku, rozmowie, grach i wielu uśmiechach!

The Conference of Young Scientists

Pięcioro członków naszego Koła w dniach 27-29 maja 2019 miało okazje gościć we Lwowie z referatami na Konferencji Młodych Naukowców oragnizowanej przez Państwową Akademie Nauk Ukrainy.
Z tego miejsca chcielibyśmy również podziękować Panu dr hab. Vasylovi Fedorchukovi za wspaniałą opiekę i przewodnictwo naszym kolegom w czasie ich pobytu w tym pieknym mieście.
Konferencja Młodych Matematyków

BYLIŚMY TU! - XIX Festwial Nauki i Sztuki w Krakowie

Już po raz kolejny nasze Koło miało przyjemność promować Uniwersytet Pedagogiczny a wszczególności tak bliski naszym sercom Instytut Matematyki podczas Festiwalu Nauki i Sztuki 18 maja 2019 na Krakowskim Rynku. Na wszystkich chętnych przy naszym stoisku oczekiwały różne atrakcje, między innymi: Szachy z Matematykiem (ku naszemu miłemu zaskoczeniu głównie wybierane przez najmłodszych), możliwość zmierzenia się z zagadkami logicznymi oraz konstrukcjami z klocków magnetycznych, które święciły tryumfy wśród naszych gości.
Nie możemy już się doczekać przyszłorocznej edycji!

XXVIII Krajowej Konferencji SNM "Matematyka przyszłością" w Opolu

Nasze Koło podczas ferii nie próżnuje 🙂 w dniach 8-11.02.2019 r. wzięliśmy udział w XXVIII Krajowej Konferencji SNM "Matematyka przyszłością" w Opolu, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. W tym czasie mieliśmy możliwość uczestniczyć w wielu interesujących warsztatach, a nasi członkowie sami przeprowadzili cieszące się zainteresowaniem spotkania pt. "Klocki Reko na lekcjach matematyki" oraz "Myśląca klasa - jak ją zbudować?". Udział w Konferencji był dla nas wspaniałym doświadczeniem, mogliśmy nabyć nowe umiejętności, a także zwiedzić piękne Opole.

Warsztaty dla uczniów klas 1-5 Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini

1 lutego 2019 r. nasze Koło przeprowadziło warsztaty dla uczniów klas 1-5 Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini. Warsztaty składały się z dwóch części - tematem pierwszej były "Kolorowe wioski", a drugiej "Tangramy". Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią i pomysłowością, chętnie brały udział w kolejnych zadaniach, które były dla nich również zabawą. Bardzo się cieszymy, że nas odwiedziły i mamy nadzieję, że jeszcze się zobaczymy. ;)

Jubileuszowy XV Bal Matematyka

12 stycznia 2019 r. odbył się Jubileuszowy XV Bal Matematyka. Dziękujemy wszystkim za przybycie: Pracownikom UP, absolwentom IM, studentom UP i wszystkim osobom,których mieliśmy zaszczyt gościć na tym wydarzeniu.

Dzięki Wam stworzyliśmy wspaniałą atmosferę i niezapomniany klimat.

Dziękujemy za liczny udział w zabawach (belgijka, tańce przebierańce). Szczególne podziękowania za odwagę i inicjatywę Darii Wątorek i Markowi Potrzebowskiemu - to Oni właśnie dla Was przeprowadzili taniec pod piosenkę: "Kiedy Umrę Kochanie", podczas której zabawy nie było końca!

Kto był ten wie. A kto nie... niech nie żałuje, tylko wybierze się już za rok!
Pozdrawiamy serdecznie. I do następnego <3

Wykład Pana dra Ireneusza Krecha

W dniu 10 stycznia 2019 r. miał miejsce interesujący wykład dr. Ireneusza Krecha pt. "Fantastyczne martyngały i jak je znaleźć". Dotyczył on prawdopodobieństwa wygrania pewnej gry. Pan Doktor w bardzo ciekawy sposób przedstawił różne scenariusze gry, które doprowadziły do fascynujących wniosków. Wszyscy słuchacze zapamiętają go na długo.
Serdecznie dziękujemy Panu Doktorowi, że po raz koeljny zgodził się pokazać nam ciekawe tajniki matematyki!

Warsztaty matematyczne dla klas 1 SP

10.01.2019 r. po raz kolejny członkowie naszego Koła udali się na Osiedle Stalowe, gdzie przeprowadzili warsztaty dotyczące fraktali dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały zadania i przekonały się, że matematyka tworzy cały świat!

Spotkanie opłatkowe Koła

W dniu 20 grudnia 2018r. miała miejsce Wigilia dla członków Koła Matematyków. Była to świetna okazja do połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń w ciepłej, świątecznej atmosferze oraz radosnego kolędowania przy akompaniamencie gitary. Można również było skosztować tradycyjne świąteczne potrawy i ciasta. Dołączyli do nas Dyrektor Instytutu Matematyki Pan prof. dr hab. Tomasz Szemberg, Opiekun Naukowy Koła Pani dr Agnieszka Kowalska oraz Członek Honorowy Koła Pan dr hab. prof. UP Jacek Chmieliński.

Warsztaty matematyczne w SP 37

12.12.2018r. dziewczyny z naszego Koła przeprowadziły pięć lekcji w ramach warsztatów dla uczniów Szkoły Podstawowej nr. 37 w Krakowie. Tematem zajęć były tajemnicze fraktale. Dzieci miały okazję zobaczyć kilka przykładów fraktali w naturze, a także kilka przykładów z matematyki - takich jak dywan i trójkąt Sierpińskiego, czy śnieżynka Kocha. Podczas warsztatów zostały wykorzystane klocki Reko. To właśnie z nich dzieci wraz ze studentkami układały dywan Sierpińskiego i śnieżynkę Kocha. Podczas tworzenia fraktalowych budowli uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zdolności logicznego myślenia i kreatywności, a także mogły zobaczyć, że matematyka może być ciekawa, przyjemna oraz można się przy niej dobrze bawić!

Matematyczna Ruletka

W dniu 6 grudnia 2018 r. odbyła się IV Edycja Turnieju Matematyczna Ruletka, na którą zostali zaproszeni pracownicy, jak i studenci WMFT.
Tradycyjnie uczestnicy zostali podzieleni na cztery drużyny, w których zmagali się z pytaniami, zagadkami oraz zadaniami związanymi z najpiękniejszą królową nauk. Rywalizacja, adrenalina oraz dreszczyk emocji sprawiły, że na sali panowała cudowna atmosfera, wszyscy świetnie się bawili. 🎉🎊 Oczywistością jest, iż nie zabrakło wiernych kibiców, którzy swym dopingiem wspomagali drużyny.
Ku wielkiemu zaskoczeniu nas również odwiedził św. Mikołaj!🎅. Radości nie było końca, gdy okazało się, że cały Instytut był tego roku grzeczny, przez co wszyscy zostali obdarowani słodyczami! Kto nie wierzy - zachęcamy do zobaczenia fotorelacji😀
Dziękujemy pięknie wszystkim Uczestnikom, wspaniałym Kibicom jak i samym Organizatorom tego przedsięwzięcia!
Serdecznie zapraszamy za rok, na kolejną, V Edycję Turnieju Matematyczna Ruletka!

Warsztaty w Szkole Mistrzostwa Sportowego

W dniu 23 listopada 2018 r. przeprowadziliśmy warsztaty przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Krakowie.
Rozpoczęły się one w dosyć nietypowy sposób - uczniowie zostali podzieleni na drużyny i wzięli udział w sztafecie, która łączyła zarówno umiejętności sportowe, jak i matematyczne, ponieważ powrót do swojej drużyny był możliwy jedynie po poprawnym rozwiązaniu krótkiego zadania.
Wszyscy uczestnicy nagrodzili siebie brawami, a dla drużyny, która jako pierwsza wykonała zadania, czekała nagroda w postaci frisbee.
Kolejnym punktem naszych warsztatów było przedstawienie prezentacji, która stanowiła powtórkę do egzaminu gimnazjalnego, a następnie uczniowie spróbowali swoich sił przy rozwiązywaniu arkusza egzaminacyjnego.
Osoby, które były najbardziej aktywne, mogły zdobyć dodatkowe punkty do oceny, a także dostały od nas niewielkie upominki.
Był to dla nas miło spędzony dzień w gronie sportowców.
Życzymy im powodzenia na egzaminie!

Dzień gier matematycznych

Dnia 22.11.2018 r. odbył się Dzień Gier. Możliwość rywalizacji z członkami Koła Matematyków mieli zarówno studenci jak i pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego. Hol na I piętrze zawrzał od emocji i radosnego śmiechu. Rozchwytywanymi grami były szachy, trio, pentago, blokus, set i wiele innych. Rozgrywki nie zakończyły się standardowo przy stanowiskach, a przeniosły się do pokoju Koła Matematyków.

Warsztaty dla dzieci

21.11.2018 nasze Koło przeprowadziło Warsztaty Matematyczne dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.
Głównym tematem warsztatów była symetria. Uczniowie zaznajomili się z fraktalami, a sami mieli za zadanie zbudować z klocków Reko Dywan Sierpińskiego. Ta część sprawiła im nie lada wyzwanie, ale mimo to pokonywały przeszkody z uśmiechem. Pod koniec warsztatów odwiedzili nas przedstawiciele z Koło Inżynierów Instytutu Techniki UP, którzy zorganizowali dla naszych gości pokaz robotów. Bardzo dziękujemy za współpracę!

Spotkanie integracyjne KM UP

W dniu 18 listopada 2018 roku w jednej z krakowskich pizzerii miało miejsce spotkanie integracyjne Członków Koła. Dzięki wyjściu mogliśmy się lepiej poznać. Czas upłynął nam bardzo szybko na rozmowie, wielu uśmiechach i wspólnym posiłku.
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie. Nieobecnych natomiast zapraszamy na następne spotkanie, bo tylko w środowisku pozytywnie myślących ludzi mamy szansę realizować swoje marzenia i cele!

Walne zebranie Koła Matematyków

18 października 2018 odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Koła Matematyków. Mieliśmy zaszczyt gościć członka seniora i opiekun Koła Panią dr Agnieszkę Kowalską oraz członka wspierającego Panią mgr Beatę Hejmej. Na spotkaniu odbył się wybór nowego V -prezesa. Spośród wyłonionych kandydatów największą liczbę głosów uzyskała Dominika Kołodziejska - studentka II roku studiów licencjackich. Prezes Koła Gabriela Piątek przedstawiła również plan pracy na najbliższy rok akademicki. Do najważniejszych punktów zaliczyć można XV Bal Matematyka czy XIV Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych.
Oby rok 2018/19 był tak owocny jak poprzedni!

Pierwsze zebranie Koła

Dnia 04.10.2018 r. odbyło się pierwsze zebranie naszego Koła, na które przybyło dużo nowych studentów. W trakcie zebrania znaleźliśmy czas na poznanie planu pracy Koła jak również integrację.

Dzień Tabliczki Mnożenia w SP nr 46 w Krakowie

28 września obchodziliśmy VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem "Młodzi sprawdzaja, czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Z tej okazji członkowie naszego Koła współorganizowali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 46 w Krakowie. Do zdobycia był tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Egzamin składał się z odpowiedzi ustnej i gry matematyczno-sportowej "Piłkarz Matematyk". Dzień ten przysporzył wiele radości dzieciom, nauczycielom i oczywiście nam.
Mamy nadzieję do zobaczenia na kolejnej akcji!

Działalność Koła 2017/2018

Walne zebranie Koła Matematyków

Dnia 7.06.2018r. odbyło się Walne Zebranie naszego Koła. Podczas zebrania omówiliśmy działaność z roku akademickiego 2017/18 oraz poruszyliśmy wiele ciekawych pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować w nadchodzacym roku akademickim. Odbyły się również wybory nowych Członków Zarządu na rok akademicki 2018/19.

Dzień Gier Logicznych w szkole muzycznej w Krakowie

Dnia 24.05 zorganizowaliśmy Dzień Gier Logicznych w szkole muzycznej podczas, którego pularyzowaliśmy matematykę grając i dobrze bawiąc się z uczniami gimnazjum.

Targi pracy na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Dnia 24.05 uczestniczyliśmy w targach pracy na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Podczas tego wydarzenia popularyzowaliśmy matematyke w zorganizowanym przez nas kąciku gier logicznych.

Konferencja „Modern Problems of Mechanics and Mathematics” we Lwowie - 22-25.05

Podczas konferencji Członkowie Koła wygłosili pięć referatów dotyczących różnych zagadnień z zakresu aktualnych problemów w matematyce.

XX Wykład im.Andrzeja Jankowskiego w Gdańsku

W dniach 19-21.05 członkowie Koła wzięli udział w XX Wykładzie im.Andrzeja Jankowskiego w Gdańsku w trakcie, którego wysłuchaliśmy ciekawych odczytów z zakresu geometrii algebraicznej.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

W tym roku pod bacznym okiem pana dra Grzegorza Malary włączyliśmy się w organizację Festiwalu Nauki, który odbył się 19 maja na Rynku Głównym . Staraliśmy się przekonać uczestników, że matematyka nie jst aż taka straszna, z jaką ją mają.

Majowy odczt dla Koła

Dnia 17 maja odbył się odczyt pt. „Równanie funkcyjne Cauchy’ego” wygłosił dla nas pan dr Stanisaw Siudut, pracownik IM UP.

Festiwal Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – 8.05

Pod czujnym okiem Pani Prorektor ds. Studenckich Katarzyny Potyrały, odbył się festiwal, w którym wzięliśmy udział.

Wybory Najmilszej Studentki i Najmilszego Studenta - 26.04 –

Wydarzenie ogólnouczelniane zorganizowane przez Samorzad Studentów UP. W wyborach udział brało dwoje przedstawicieli naszego Koła.

XIII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych

W dniach 20 - 22 kwietnia 2018r. w Instytucie Matematyki UP odbyło się organizowane przez nas Sympozjum. Gościliśmy uczestników z 11 ośrodków naukowych w Polsce, zostało wygłoszonych 44 referatów. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać wykładów czterech Gości Specjalnych. Poza wykładami, czas spędziliśmy na Wieczorze Gier Matematycznych podczas którego matematyk mógł konkurować z matematykiem świetnie się przy tym bawiąc. Nie zabrakło równiez czasu na zjedzenie dobrej pizzy. W sobotni wieczór cieszyliśmy sięswoim towarzystwem na uroczystej kolacji. W niedziele nadszedł czas na już ostatnie referaty i pożeganie. Mamy ogromną nadzieję, że spotkamy się za rok! Dziekujemy za wszystko! Do zobaczenia! :)

Wykład dr Anny Widur dotyczący prawa oświatowego

Dnia 22 marca 2018 r. w naszej uczelni odbył się wykład Pani dr Anny Widur, podczas którego zostały przedstawione podstawowe informacje dotyczące prawa oświatowego. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem i był bardzo pouczający. Po wykładzie odbyło się krótkie spotkanie dotyczace możliwości odbycia stażu w Szkole Matematyki Alfa, której dyrektorem jest Pani Doktor Anna Widur.

Logiczne spotkanie integracyjne KM UP!

Dnia 20 marca 2018 r. na naszej uczelni odbyło się spotkanie integracyjne członków Koła, na którym każdy mógł zmierzyć się ze sobą w gry planszowe wymagające logicznego myślenia. Na spotkanie został przygotowany poczęstunek, a ilość i różnorodnośc gier sprawiła, że na koniec ciężko było się nam rozejśc. Niektórzy nawet z lekkim niedosytem powrócili do swoich mieszkań. Musimy to kiedyś powtórzyć!!!

Dzień liczby PI w technikum Teb w Krakowie

Dnia 16 marca 2018 r. członkowie Koła byli współorganizatorami Dnia Liczby Pi w Technikum TEB Edukacja w Krakowie. Imprezie towarzyszyły różnorodne atrakcje: począwszy od gier matematycznych, łamigłówek związanych z liczbą Pi, warsztatów wiązania krawatu z wykorzystaniem trików matematycznych, w grę Pilionerzy (w której każdy uczestnik mógł się poczuć jak gwiazda TV-show), a zakończywszy na matematycznych wypiekach. Nasi przedstawiciele wygłosili wykład na temat najbardziej powszechnego przybliżenia liczby Pi, czyli metody Buffona. Uczniowie szkoły otrzymali również możliwość zmierzenia się z niebanalnymi łamigłówkami i zagadkami matematycznymi. Wieczór zakończył się wspólnymi rozgrywkami logicznych gier planszowych. Okazało się, że matematyka może być ciekawa!

Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego

Dnia 15 marca 2018 r. odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego. Członkowie Koła Matematyków zorganizowali Warsztaty „Świat gier matematycznych i logicznych” na I piętrze przed wejściem do Instytutu Matematyki. Każda chętna osoba przychodziła chcąc zmierzyć się z Matematykami w ich własnej dziedzinie. Można się było również z nami spotkać na stanowisku Matematyki na Auli Głównej, gdzie odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez osoby zainteresowane studiowaniem matematyki na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Audycja w Radio Kraków

Dnia 12 marca 2018r. podczas audycji w Radio Kraków wraz z Panem Rektorem UP oraz z panią doktor z socjologii opowiadaliśmy o Dniu Otwartym naszego uniwersytetu. Dzień ten będzie miał miejsce 15 marca 2018 roku od godz 9.00 do 14.00. Pan Rektor przedstawił strukturę uniwersytetu, wydziały i kierunki. Mówił także o nowo otwartych kierunkach i specjalnościach, a także o rekrutacji na studia. Wspomnieliśmy o kierunkach pedagogicznych i psychologicznych, a także o kierunkach ścisłych jak matematyka czy fizyka. Zaprosiliśmy słuchaczy do studiowania na naszej uczelni, a także na Dzien Otwarty.

Konferencja Euromath

W dniach 7-11 marca 2018r. w naszym Instytucie odbyła się międzynarodowa konferencja Euromath. Uczestnikami tego wydarzenia była młodzież szkolna z całego świata. Członkowie naszego Koła włączyli się w pomoc w organizacji konferencji, m. in. przyjmowali uczestników w rejestracji, służyli pomocną dłonią w każdym trudnym momencie, przewodniczyli sesjom wykładowym jak i również mieli przyjemność wysłuchania wielu ciekawych referatów.

Artykuł w czasopiśmie "Studens scribit" dotyczący naszego Koła!

W numerze 4(20)/2017 czasopisma studens scribit pojawił się artykuł opisujący jakże bogatą działalność naszego Koła. Autorem tekstu jest Dorota Ruchała - były prezes naszego Koła.

Koło Matematyków w Off Radiu Kraków

Dnia 20.02.2018r. Członkowie naszego Koła byli gośćmi w porannym programie Off Radia Kraków. Ania i Kasia opowiadały o swoim zainteresowaniu matematyką i dydaktyką matematyki, jak i również przedstawiły działalność naszego Koła. Jak same powiedziały: "Czas spędzony w studio był dla nas nowym, ciekawym doświadczeniem!"

XIV Bal Matematyka

13 stycznia 2018 r. odbył się kolejny już XIV Bal Matematyka, w którym uczestniczyli pracownicy , absolwenci oraz studenci Instytutu Matematyki UP. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, zostało podane wyśmienite jedzenie, a DJ wraz z oragnizatorami Balu stanęli na wysokości zadania organizując różne konkursy. Tańcom i zabawie nie było końca, aż nastał blady świt i z żalem wszyscy udali się do swoich domów. XIV Bal Matematyka był bardzo miłą odskocznią od szarej studenckiej rzeczywistości. Każdy mógł przyjść i zapomnieć na chwile o zbliżającej się sesji, tańcząc i bawiąc się ze znajomymi i przyjaciółmi. Zapraszamy w przyszłym roku.

Odczyt Pana Doktora Zbigniewa Powązki

W dniu 21 grudnia 2017r. Pan Doktor Zbigniew Powązka przedstawił bardzo ciekawy wykład pt. "Matematyka w Szopce Bożonarodzeniowej". Spora liczba osób biorących udział w tym wydarzeniu pokazuje jak bardzo interesująca może być matematyka spotykana w codzienności.

Wigilia Koła Matematyków

W dniu 20 grudnia 2017r. miała miejsce Wigilia dla członków Koła Matematyków. Była to świetna okazja do połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń w ciepłej, świątecznej atmosferze oraz radosnego kolędowania przy akompaniamencie gitar i skrzypiec. Można również było skosztować tradycyjne świąteczne potrawy i ciasta.

Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki 2017

W dniach 8-10 grudzień 2017r. odbył się Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki 2017. Jest to konferencja studencka organizowana przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Akademi Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej. Uczestnicy wzięli udział w licznych prelekcjach i referatach, a także wygłosili własne prace i zaprezentowali plakaty. Była to także doskonała okazja do zawarcia nowych interesujących znajomości. Na naszej konferencji studenci z różnych miast i uczelni mogli wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o wspólnych pasjach i razem świetnie spędzić czas w Mieście Królów.

Turniej "Matematyczna Ruletka"

Dnia 7 grudnia 2017 roku w Instytucie Matematyki UP odbył się turniej matematyczny, w którym wzięło udział 4 drużyny. Skład każdej z drużyn tworzyli Profesorowie, Doktorzy, Doktoranci i studenci IM UP. W trzech rundach drużyny mogły zmierzyć się z zadaniami, wiedzą matematyczną oraz różnymi ciekawostkami ze świata matematyki. Rozgrywkom towarzyszyło dużo uśmiechu, wiedzy oraz wspólnej zabawy. Na koniec każda z drużyn otrzymała dyplomy oraz nagrody, którymi były gry matematyczne lub logiczne. Wszystkim uczestnikom, niezwykle aktywnej publiczności, niezastąpionym organizatorom i obsłudze technicznej serdecznie dziękujemy! :)

Warsztaty "Gry logiczne na lekcjach matematyki"

28 listopada 2017 r. przeprowadziliśmy warsztaty dla trzech grup uczniów gimnzajum w SP 77 w Krakowie objętych patronatem Opziału Krakowskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Na warsztatach przedstawiliśmy gry logiczne i matematyczne. Wszystko odbywało się w luźnej i miłej atmosferze. Gimnazjalistom gry bardzo przypadły do gustu i z żalem wychodzili z sali.

Mecz siatkówki "Pracownicy IM vs Koło Matematyków UP"

27 listopada 2017 r.

Wielki mecz siatkówki "Pracownicy IM vs Koło Matematyków UP" został rozstrzygnięty! Po emocjonującej walce zwyciężyła drużyna Pracowników. Dziękujemy wszystkim za przybycie i gratulujemy zwycięzcom.

Spotkanie z przedstawicielami szkoły matematyki Alfa

23 listopada 2017 r. odbyło się spotaknie z przedstawicielami szkoły matematyki Alfa podczas, którego zostały poruszone sprawy organizacyjne wynikające z naszej współpracy ze Szkołą Matematyki Alfa w Krakowie.

Konferencja SNM w Krakowie

Co robią studenci z naszego Koła w sobotę? - na pewno się nie nudzą! Dnia 18 listopada 2017 r. (sobota) podczas konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - "Matematyka - Niezmiennie!" prowadziliśmy warsztaty pt. "Zastosowania klocków Reko w rozwiązywaniu zadań na różnych poziomach". Nie ukrywamy, że zainteresowanie zaproponowanym przez nas tematem przerosło oczekiwania, zabrakło nawet krzeseł w sali.

Konferencja ASTUCON 2017 na Cyprze

W dniach 14 - 19 listopada 2017r. dwie Anie z naszego Koła wzięły udział w konferencji studenckiej ASTUCON w Larnace na Cyprze. Podczas konferencji dziewczyny wzięły udział w licznych wykładach dotykających różnych zagadnień z tematyki STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), a ponadto wygłosiły swoje referaty, które ucieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.  Bardzo dziękujemy Dyrekcji Instytutu Matematyki UP za umożliwienie wyjazdu oraz panu Profesorowi Gregor'owi Makrides'owi za ogromną pomoc oraz gościnność okazaną Członkom naszego Koła podczas całego pobytu.

Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej

Dnia 18.10.2017r. na terenie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyły się Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej, podczas których przeprowadzone zostały zajęcia z dziećmi. Zorganizowaliśmy 4 różne formy zajęć. W poszczególnych grupach uczniowie mogli:

 • zapoznać się z bryłami platońskimi przy pomocy klocków Reco,
 • zagrać w gry matematyczne i logiczne,
 • posiąść więdzę w zakresie podstaw kombinatoryki,
 • zaznajomić się ze słynnym problemem teroii grafów poprzez kolorowanie map.
 • Ze strony dzieci można było zaobserwować ogromne zaangażowanie. Z żalem opuszczały mury naszej uczelni. Bawiły się świetnie, co niezmiernie nas cieszy .

  Walne Zebranie Koła

  Dnia 12.10.2017r. odbyło się Walne Zebranie naszego Koła, podczas którego przeprowadzone zostały wybory uzupełniające do Zarządu naszego Koła. Ponadto Pan Profesor Jacek Chmieliński otrzymał tytuł Członka Honorowego Koła Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

  Działalność Koła 2016/2017

  Pomoc w organizacji Nocy Naukowców

  Dnia 29.09.2017r. Członkowie naszego Koła włączyli się czynnie w organizację Nocy Naukowców. Pomagali oni w przerowadzeniu zmagań w Escape Room'ie "James Bond" dla dwóch grup wiekowych. Wydarzenie przyciągnęło ogromną liczbę zainteresowanych. Uczestnicy byli zachwyceni czasem spędzonym na Naszej Uczelni.

  Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 93 w Krakowie

  Od marca br. Członkowie naszego Koła we współpracy z innymi studentami IM UP pomagali w nauce uczniom Szkoły Podstawowej nr 93 w Krakowie. Praca z uczniami polegała na pomocy w nauce matematyki. Dla niektórych studentów bioracych udzial w tej inicjatywie, szczególnie dla studentów I roku, było to pierwsze spotkanie ze szkołą i uczniami w roli nauczyciela, dzieki czemu mogli zdobywać doswiadczenie i sprawdzić się w roli nauczyciela. Z drugiej strony słabsi uczniowie mieli zapewnione dodatkowe lekcje, podczas których mogli nadrabiać zaległości w nauce oraz lepiej rozumieć przerabiany materiał.
  Wolontariat odbywał się w sposób indywidualny, tzn. każdy student spotykał się z jednym uczniem raz lub dwa razy w tygodniu.

  Konferencja "Complex and Functional Analysis and their interactions with Harmonic Analysis" w Będlewie

  W dniach 12 - 16 czerwca 2017r. jeden Członek naszego Koła wraz z Opiekunem Koła Panią Doktor Agnieszką Kowalską wziął udział w konferencji naukowej organizowanej w IM PAN w Będlewie. Podczas konferencji można było wysłuchać wykładów związanych z analizą funkcjonalną, podzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi uczestnikami, którzy przybyli z USA, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i wielu innych państw. Udział w konferencji był niezapomnianym przeżyciem!
  W szczególności kierujemy podziekowania dla Pana Profesora Marka Ptaka za umożliwienie wyjazdu oraz ogromne wsparcie merytoryczne podczas trwania konferencji.

  Walne Zebranie Koła

  Dnia 8.06.2017r. odbyło się Walne Zebranie naszego Koła. Podczas zebrania omówiliśmy działaność z roku akademickiego 2016/17 oraz poruszyliśmy wiele ciekawych pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować w nadchodzacym roku akademickim. Odbyły się również wybory nowych Członków Zarządu na rok akademicki 2017/18.

  Warsztaty Gier Matematycznych

  W dniach 29-30 maja odwiedziliśmy Gimnazjum Muzyczne przy ul. Basztowej. Przeprowadziliśmy tam dwie lekcje, podczas których graliśmy z uczniami w gry matematyczne. Było to wspaniale doświadczenie, gdyż młodzież bardzo chętnie z nami współpracowała:)

  Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

  Dnia 27 maja 2017r. studenci z naszego Koła zaangażowali się w organizację Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Tegoroczny festiwal odbył się pod hasłem "W zgodzie z naturą".
  "W zgodzie z naturą" - pod takim hasłem odbył się w tym roku Festiwal Nauki i Sztuki. Studenci z naszego Koła przez cały wczorajszy dzień przestawiali różne ciekawe związki matematyki i przyrody. Każdy kto odwiedził nas w namiocie, miał możliwość zagrania w przeróżne gry takie jak Rój, Carcassonne czy szachy, a dla najmłodszych przygotowaliśmy tangramy i origami. Na ścianach namiotu można było zobaczyć plakaty przedstawiające ciąg Fibonacciego w biologii oraz przeróżne przyrodnicze rebusy :)

  Konferencji Młodych Naukowyców "PIDSTRYHACH READINGS – 2017" we Lwowie

  W dniach 23-25 maja 2017r. studenci z naszego Koła wzięli udział w Konferencji Młodych Naukowyców "PIDSTRYHACH READINGS – 2017" we Lwowie. Wygłosili tam 4 referaty, które związane były z ich zainteresowaniami.
  Doświadczenia związane z wyjazdem na tą konferencję są dla nas wszystkich bardzo cenne i mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli możliwość wrócić do Lwowa!

  XVI Międzyuczelniana Sesja Studencka

  W dniach 20-21 maja razem z KMS UJ oraz SKM AGH zorganizowaliśmy matematyczną Sesję Studencką. W tym roku referaty wygłosiło 17 studentów z krakowskich Uczelni (również z naszego Koła). Bardzo cieszymy się z coraz większego zainteresowania tym wydarzeniem.
  Mamy ogromną nadzieję, że spotkamy się za rok!

  Festiwal Kół Naukowych 2017

  Dnia 25 kwietnia 2017r. wzięliśmy udział w Festiwalu Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie o Puchar Prorektora ds. Studenckich. Członkowie Koła zaprezentowali się pod tytułem "A właściwie dlaczego Koło Matematyków?". Za dotychczasową działalność zdobyliśmy trzecie miejsce spośród wszystkich Studenckich Kół naukowych.
  Jesteśmy ogromnie dumni!

  XII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych

  W dniach 21 - 23 kwietnia 2017r. w Instytucie Matematyki UP odbyło się organizowane przez nas Sympozjum. Gościliśmy uczestników z 10 ośrodków naukowych w Polsce, zostało wygłoszonych 45 referatów. Mieliśmy zaczyt wysłuchać wykładów czterech Gości Specjalnych. Poza wykładami, czas spędziliśmy na Wieczorze Gier Matematycznych podczas którego matematyk mógł konkurować z matematykiem świetnie się przy tym bawiąc. Nie zabrakło równiez czasu na zjedzenie dobrej pizzy. W sobotni wieczór cieszyliśmy sięswoim towarzystwem na uroczystej kolacji. W niedziele nadszedł czas na już ostatnie referaty i pożeganie.
  Mamy ogromną nadzieję, że spotkamy się za rok! Dziekujemy za wszystko! Do zobaczenia! :)

  Wyjazd na XXVI Krajową Konferencję SNM we Wrocławiu

  W dniach 10 - 13 lutego 2017r. odbyła się XXVI KK SNM we Wrocławiu pod hasłem "Matematyka - Lubię to!". W konferencji uczestniczyli Członkowie naszego Koła. Przeprowadzili oni trzy tury warsztatów pt "I Twój uczeń może wziać udział w Światowym Tygodniu Matematyki!". Podczas warsztatów nie tylko przekazali oni niezbędne informacje obecnym tam nauczycielom, lecz także przeprowadzili zajęcia, pokazując ciekawy sposób wprowadzenia systemów liczbowych w szkole oraz wykorzystania niecodziennych narzędzi w dzieleniu wielomianów w szkole ponadgimnazjalnej.
  Członkowie Koła przygotowali oraz przeprowadzili warsztaty pod opieką pracownika IM UP pani mgr Barbary Pieronkiewicz, której za pomoc oraz ogromne zaangażowanie serdecznie dziekujemy.

  Odczyt Pana Doktora Zbigniewa Powązki


  XIII Bal Matematyka


  Spotkanie Opłatkowe


  Dzień Gier Matematycznych 2016


  Odczyt Pana Doktora Ireneusza Krecha

  Dnia 1 XII 2016 roku w odpowiedzi na nasze zaproszenie, odczyt pt. "Po co matematykowi prawdopodobieństwo?" wygłosił dla nas Pan Doktor Ireneusz Krech. W sali poza wszystkimi Członkami Koła, pojawili się słuchacze, którymi byli pracownicy i studenci IM UP.
  Zarówno Panu Doktorowi jak i wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy i zapraszamy na comiesięczne wykłady, o których informacje pojawiają sie na naszej stronie internetowej oraz na plakatach.

  Turniej "Matematyczna Ruletka"

  Dnia 1 XII 2016 roku w Instytucie Matematyki UP odbył się turniej matematyczny, w którym wzięło udział 5 drużyn. Skład każdej z drużyn tworzyli Profesorowie, Doktorzy, Doktoranci i studenci IM UP. W trzech rundach drużyny mogły zmierzyć się z zadaniami, wiedzą matematyczną oraz różnymi ciekawostkami ze świata matematyki. Rozgrywkom towarzyszyło dużo uśmiechu, wiedzy oraz wspólnej zabawy.
  Na koniec każda z drużyn otrzymała dyplomy oraz nagrody, którymi były gry matematyczne.
  Wszystkim uczestnikom, niezwykle aktywnej publiczności, niezastąpionym organizatorom i niezastąpionej obsłudze technicznej serdecznie dziękujemy! :)

  Wyjazd integracyjny KM UP

  W dniach 4-6 listopada 2016r. Członkowie Koła Matematyków UP wraz z Opiekunem Naukowym Panią Doktor Agnieszką Kowalską, uczestniczyło w wyjeździe naukowo - integracyjnym w Tarnowie.
  W piątek braliśmy uział w sesji pt. "Świeczka Matematyków" organizowanej przez PWSZ w Tarnowie. Podczas sesji wygłoszone zostały referaty przybliżające życie i działalność słynnych polskich matematyków. Również studenci z naszego Koła wygłosili wygłosili swoje referaty.
  W sobotę zwiedziliśmy Tarnów oraz spędziliśmy miło czas grając wspólnie w gry matematyczne.

  Wykład im.A.Z.Krygowskiej


  Odczyt Pana Profesora Jacka Chmielińskiego

  Dnia 7 X 2016 roku wykład pt. "Jakie powinniśmy płacić podatki, czyli o pewnym równaniu funkcyjnym" wygłosił dla nas Pan Profesor Jacek Chmieliński, Dyrektor IM UP. W sali poza wszystkimi Członkami Koła, pojawili się słuchacze, którymi byli pracownicy i studenci IM UP.
  Zarówno Panu Doktorowi jak i wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy i zapraszamy na comiesięczne wykłady, o których informacje pojawiają sie na naszej stronie internetowej oraz na plakatach.

  Warsztaty w Gimnazjum nr.17


  Walne zebranie KM UP 2016r.


  Działalność Koła 2015/2016

  Walne zebranie- wybory zarządu

  Dnia 22 października 2015 roku odbyło się pierwsze Walne Zebranie Koła Matematyków. W spotkaniu wzięło udział 23 członków koła oraz dyrektor Instytutu prof. Jacek Chmielnicki.
  Zebranie przebiegało zgodnie z poniższymi punktami

  1) Powołanie Nowego opiekuna Koła
  dr Agnieszki Kowalskiej
  2) Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania, komisji skrutacyjnej.
  3) Zaprezentowanie przez ustępujący zarząd sprawozdania z działalności koła w roku akademickim 2014/2015, a następnie przyjęcie i akceptacja tego sprawozdania.
  4) Zgłoszenie kandydatów do nowego zarządu.
  5) Wybory nowego zarządu koła.
  6) Zebranie konstytucyjne zarządu.

  Wyniki wyborów:
  PREZES:Marta Giza
  WICEPREZES:Anna Wicher
  SEKRETARZ: Kamil Starowicz
  SKARBNIK:Małgorzata Gołąb
  7) Wybór członków komisji rewizyjnej:
  Dorota Ruchała, Zuzanna Tuleja
  8) Plany na przyszłość.

  Ważnym punktem zebrania okazały się plany na przyszłość, nowy zarząd przedstawił Wielę bardzo kreatywnych pomysłów, część z nich z pewnością śledząc działalność koła nie sposób będzie przeoczyć.
  Życzymy samych udanych pomysłów i ich realizacji nowemu zarządowi :).

  Dzień Gier Matematycznych 2015


  Spotkanie opłatkowe


  XII Bal Matematyka


  Warsztaty z profesorem Stefanem Turnauem

  W dniu 30 marca 2016 roku odbył się warsztaty poprowadzone przez pana profesora Stefana Turnaua, w którym wzięli udział wszyscy członkowie KM UP.
  Pan profesor w swojej prezentacji pokazał nam zastosowanie matematyki wedyjskiej, skupiając się w głównej mierze na pamięciowym mnożeniu dwóch liczb.
  Tematyka ta bardzo nas zainteresowała, mamy nadzieję, że w przyszłości pan profesor przedstawi nam inne ciekawostki matematyczne.


  XI Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych

  W dniach 8-10 kwietnia 2016r. odbyło się XI Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych - „Obudź w sobie matematykę!” Idąc za hasłem przewodnim tegorocznego sympozjum, naszym celem, było rozbudzenie we wszystkich obecnych ciekawości i miłości do matematyki. Pomogli nam w tym studenci z całej Polski (m.in. z Białegostoku, Siedlec, Tarnowa, Kielc, Warszawy), którzy wygłosili referaty oraz goście specjalni:
  prof. dr hab. Andrzej Nowicki (UMK Toruń)
  prof. dr hab. Marek Ptak (UP Kraków)
  dr Jacek Dymel (V LO Kraków)
  dr Mateusz Masternak (PŚ)
  dr Beata Milówka (PWSZ Tarnów)

  Wszystkie wystąpienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że za rok również będziemy mogli cieszyć się taką frekwencją.


  Dzień gier w Szkole Podstawowej nr 92 im. Lucjana Rydla

  Dnia 10 maja 2016r. w pobliskiej szkole nasze koło zorganizowało "Dzień Gier Matematycznych".
  Przez cztery godziny lekcyjne pokazywaliśmy dzieciom, że matematyka to nie tylko żmudne rozwiązywanie zadań, ale również logiczne myślenie oraz dobra zabawa.


  XV Międzyuczelniana Sesja Studencka

  W dniach 13-15 maja 2016r. Koło Matematyków UP, Koło Matematyków AGH oraz Koło Matematyków Studentów UJ zorganizowało XV Międzyuczelnianą Sesję Studencką.
  Referaty głosili studenci z uczelni biorących udział w sesji. Spotkania odbywały się przez trzy dni, codziennie w innej placówce.

  Warsztaty z profesorem Tomaszem Szembergiem

  W dniu 18 maja 2016 odbyły się warsztaty przeprowadzone przez pana profesora Tomasza Szemberga, w których wzięli udział członkowie koła matematyków oraz wszyscy zainteresowani. Pan profesor zaprezentował nam kilka ciekawych gier, twierdzenia matematyczne dotyczące tych gier oraz podstawową teorię z zakresu grafów. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zainteresowani warsztatami.

  Festiwal Nauki - Czas i Przestrzeń

  Jak co roku nasze koło wzięło udział w organizacji Festiwalu Nauki w Krakowie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 19 – 21 maja pod hasłem „Czas i przestrzeń”. Zainteresowanym zaprezentowaliśmy m.in. różne rodzaje zegarów (wsteczny, 24-godzinny, geometryczny ), puzzle przestrzenne, wstęgę Mobiusa oraz kostkę Mengera. Najmłodsi uczestnicy mieli również możliwość stworzenia własnych zegarów matematycznych. Stoisko naszego Koła cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

  Działalność Koła 2014/2015

  Walne zebranie - wybory zarządu


  Dzień Gier Matematycznych 2014


  Wigilia KM UP


  XI Bal Matematyka


  X Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych

  Działalność Koła 2013/2014

  Spotkanie informacyjno-rekrutacyjne

  zobacz prezentację


  Walne zebranie- Wybory Zarządu

  Dnia 24 października 2013 roku odbyło się pierwsze Walne Zebranie Koła Matematyków. W spotkaniu wzięło udział 11 członków koła oraz opiekunka koła dr Danuta Ciesielska.
  Zebranie przebiegało zgodnie z poniższymi punktami

  1) Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania, komisji skrutacyjnej.
  2) Zaprezentowanie przez ustępujący zarząd sprawozdania z działalności koła w roku akademickim 2012/2013, a następnie przyjęcie i akceptacja tego sprawozdania.
  3) Zgłoszenie kandydatów do nowego zarządu.
  4) Wybory nowego zarządu koła.
  5) Zebranie konstytucyjne zarządu.

  Wyniki wyborów:
  PREZES: Roksana Kidoń
  WICEPREZES: Katarzyna Myśliwiec
  SEKRETARZ: Monika Tragarz
  SKARBNIK: Beata Hejmej
  6) Wybór członków komisji rewizyjnej:
  Dominika Kidoń, Dominik Nowicki
  7) Plany na przyszłość.

  Ważnym punktem zebrania okazały się plany na przyszłość, nowy zarząd przedstawił Wiele bardzo kreatywnych pomysłów, część z nich z pewnością śledząc działalność koła nie sposób będzie przeoczyć.
  Życzymy samych udanych pomysłów i ich realizacji nowemu zarządowi :) .

  Erasmus - Co? Gdzie? Jak?

  zobacz prezentację

  II Warsztaty LateXa - Studenci studentom

  W dniach 17.XI i 24.XI. 2013r. odbyły się warsztaty oprogramowania LaTeX od podstaw.
  Poprowadzone przez studentów - członków Koła Matematyków IM. Warsztaty miały na celu w stopniu podstawowym pomóc w obsłudze, instalacji oprogramowania oraz pisaniu pracy między innymi studentom, którzy zamierzają pisać prace dyplomowe w tym programie.

  Uczestnicy warsztatów przynosili swoje komputery z zainstalowanym programem:
  Instalacje należało przeprowadzić samodzielnie, przed wyznaczonym terminem warsztatów, korzystając z Platformy e-learning'owej IM (link do instalacji został przesłany w mailu potwierdzającym zgłoszenie).

  Zajęcia poprowadzili:
  Mgr Sławomir Przybyło
  Mgr Elżbieta Król
  Mgr Dorota Mazur
  Dr Paweł Solarz

  Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów, (otrzymaliśmy 36 zgłoszeń). Spotkanie to na pewno pomoże studentom w pisaniu prac matematycznych.

  Andrzejki KM

  XII Sesja Międzyuczelniana Sesja Studencka

  W dniach 22-24 listopada 2013 r. w Krakowie odbyła się XII Międzyuczelniana Naukowa Sesja Studencka zorganizowana wspólnie przez Koła Naukowe krakowskich uczelni. Referaty wygłosili przedstawiciele studentów UJ, UP, AGH, PK, a także zaproszeni goście: prof. Jacek Leœkow (PK) i dr Dominik Kwietniak (UJ).
  Wszystkie referaty cieszyły się dużym zainteresowaniem przybyłych studentów, którzy już teraz nie mogą doczekać się kolejnej tego typu imprezy.
  Najbliższa okazja to IX Sympozjum Kół Naukowych organizowane przez KM UP.
  Zapraszamy!


  Dzień Gier Matematycznych 2013

  Dnia 28 października 2013 roku Koło Matematyków UP zorganizowało Dzień Gier Matematycznych.
  Członkowie Koła przygotowali dziesiątki gier i zabaw, które porozkładali na pierwszym piętrze obok naszego instytutu.
  Przez ponad dwie godziny nie brakowało miłośników matematyki oraz tych, którym logiczne myślenie sprawia przyjemność i satysfakcję.

  Akcja cieszyła się duża popularnością nie tylko przez studentów, ale również pracowników Instytutu Matematyki. Uczestnicy wymieniali się informacjami i spostrzeżeniami o grach oraz wspólnie wyjaśniali zasady i pomagali sobie nawzajem w trudnych momentach.
  Jak to w każdej grze, byli przegrani i wygrani, lecz tego dnia nie chodziło o wygraną, ale o dobrą zabawę!

  Wydarzenie można zaliczyć do udanych i z pewnością Koło Matematyków powtórzy je w przyszłym roku.


  Przygotowanie choinki w Instytucie Matematyki

  Dnia 9.12.2013 studenci należący do Koła Matematyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przystroili choinkę ozdobami własnoręcznie wykonanymi. Były to między innymi dwudziestościany foremne gwiaździste. Choinka ta była ozdobą zarówno Koła jak również Instytutu Matematyki, przez wszystkich doceniana i podziwiana.


  X Bal Matematyka

  Dnia 9.01.2014 odbył się jubileuszowy bo już X Bal Matematyka. Odbyła się w restauracji Błękitna Laguna, w którym licznie uczestniczyli pracownicy, studenci i absolwenci Instytutu Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego wraz z osobami towarzyszącymi.


  Podsumowanie pierwszego semestr roku 2013/2014

  6.02.2014 miało miejsce spotkanie zarządu i członków Koła Matematyków UP, którego tematem było omówienie i podsumowanie działalności Koła w roku akademickim 2013/2014.


  Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego

  12.03.2014 członkowie Koła Matematyków wraz z innymi studentami Kierunku Matematyka zachęcali odwiedzających naszą uczelnię do wspólnej zabawy. Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.


  IX Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych "Matematyka - niekończące się wyzwanie"

  Dnia 4- 6 kwietnia 2014 roku odbyło się już IX Sympozjum Kół Naukowych. Sympozjum to cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów nie tylko UP. Działo się tak za sprawą ciekawych referatów wygłoszonych przez zaproszonych gości m.in. dr hab. prof. PRz Jarosława Górnickiego studentów UJ i PWSZ w Tarnowie, a także pracowników, doktorantów i studentów IM UP.


  Matematyczny Angielski

  Warsztaty z angielskiego typowo matematycznego, który przygotował studentów do korzystania z matematycznej literatury anglojęzycznej. Warsztaty te skupiały się również na napisaniu tekstu matematycznego w języku angielskim, oraz wypowiedzi ustnej dotyczącej zagadnień matematycznych.
  Kurs został rozłożony na cztery spotkania, które przeprowadziły i przygotowały studentki IM UP Sabina Wzorek i Monika Tragarz. Wzięło w nim udział ok. 15 osób.


  Wystąpienia publiczne - nudne? trudne? stresujące? Chyba twoje!

  Dnia 8.05.2014 odbyły się warsztaty szkoleniowe z wystąpień publicznych przygotowane przy współpracy z Promil Toastmasters oraz Sylwią Łachut absolwentką UP.


  Festiwal Nauki "Z NAUKĄ PRZEZ WIEKI"

  Jak co roku Koło Matematyków UP również miało swoje stanowisko w dniach 22 do 24 maja 2014 miało swoje stanowisko na Festiwalu Matematyki. KM przygotowało wystawę dotycząca sposobów liczenia w dawnych wiekach, prezentowaliśmy liczydła różnego rodzaju, kości Napiera jak wyznaczaliśmy festiwalową długość stopy i łokcia.


  Conference of Young Scientist PIDSTRYHACH READINGS - 2014

  W dniach 28 - 30 maja 2014 miała miejsce konferencji dla młodych matematyków organizowanej przez IM Ukraińskiej Akademii Nauk we Lwowie. Kilku członków Koła zaprezentowało swoje referaty : Sławomir Przybyło, Katarzyna Myśliwiec, Magdalena Mach oraz Renata Malejki.


  XIII Międzyuczelniana Naukowa Sesja Studencka

  30 maja do 1 czerwca 2014 odbyła się Sesja Studencka we współpracy ze studentami Uniwersytetu Jagielońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Krakowskiej. Przedstawicielka Koła Matematyków UP Beata Hejmej wygłosiła bardzo ciekawy referat.


  Wycieczka na Czarnohorę i Gorgony

  Po zakończonej konferencji na Ukraińskiej Akademii Nauk członkowie Koła KM wraz z grupą studentów IM UP pod czujnym okiem prof. Fedorchuka, zwiedzili Lwów, gdzie odwiedzili miejsca bliskie Stefanowi Banachowi i udali się na wycieczkę w Czarnohorę i Gorgany. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać przepiękne góry jak również jak również zapoznać się z kultura Ukrainy.


  Wizyta w szkole w Polance

  11 czerwca 2014 roku Koło Matematyków wygłosiło 3 wykłady dla uczniów Szkoły Podstawowej im Janusza Korczaka w Polance. Ich tematem były metody liczenia w różnych krajach na przestrzeni wieków. Uczniowie zobaczyli i sami próbowali liczyć m.in. na liczydle polskim, liczydle rosyjskim oraz na replice rzymskiego abakusa. Ponadto poznali metodę mnożenia liczb na kościach Napiera oraz metodę mnożenia liczb za pomocą kresek, która pochodzi od starożytnych mnichów z Shaolin.


  Czasopismo "Prace Koła Matematyków UP w Krakowie"

  Czasopismo zostało powołane w 2014 roku z inicjatywy Koła Matematyków UP w Krakowie. Publikowane w nim prace naukowe studentów i pracowników naukowych Instytutu Matematyki UP oraz innych ośrodków naukowych.

  Redaktor naczelny: dr Danuta Ciesielska
  Sekretarz Redakcji: : Sławomir Przybyło, Beata Hejmej

  Działalność Koła 2012/2013

  Prezentacja z działaności koła

  zobacz prezentację


  Wycieczka KM (Warszawa)

  Wycieczka KM odbyła się w dniach 1-2 czerwca 2013. Głównymi celami była integracja członków Koła Matematyków jak również osób z nim współpracujących oraz wizyta w Centrum Nauki Kopernik wraz z Planetarium przy nim działającym. Oprócz tego odwiedziliśmy m.in. Łazienki, Rynek, Pałac Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadion Narodowy

  Festiwal Nauki Kraków 2013

  Festiwal nauki miał miejsce na Rynku Krakowskim w dniach 15-18 maja pod hasłem: Oblicza wody. Koło Matematyków przygotowało wystawę dotyczącą powierzchni minimalnych. Poprzez przygotowane przez nas materiały nasze stanowisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, od najmłodszych poprzez uczniów i studentów do osób starszych.

  8 Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych

  Sympozjum odbyło się 19-21 Kwietnia w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego ( Instytut Matematyki). Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły ciekawe referaty i prezentacje prelegentów, co spowodowało burzliwe dyskusje między uczestnikami. Mogliśmy wysłuchać referatów studentów jak również zaproszonych gości prezentujących po raz pierwszy wyniki swoich badań. Koło zaprezentowało również interesujące gry matematyczne, zorganizowaliśmy zwiedzania Krakowa dla naszych gości, oraz integracyjny grill na Miasteczku Studenckim AGH.

  Dzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego

  środa, 20 marca 2013 r. godz. 9.00-14.00

  Członkowie Koła Matematyków wraz z innymi jego studentami zachęcali uczniów klas licealnych do studiowania na naszej uczelni, pokazując, że matematyka to nie tylko trudne wzory i zadania, ale również często dobra zabawa. Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że w przyszłym roku akademickim nasi goście zasilą szeregi naszej uczelni a także zostaną członkami naszego Koła Matematyków!

  Dzień Gier Matematycznych

  Dnia 13.12.2012r. odbył się po raz pierwszy Dzień Gier Matematycznych. W godzinach od 12.00 do 14.00 można było poćwiczyć swoje logiczne myślenie J.

  Do zaoferowania mieliśmy gry, łamigłówki, tangramy, grafy, zagadki matematyczne. jednym słowem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "BAW SIĘ, GRAJ, WYGRAJ Z MATEMATYKIEM!!!".

  Stanowisko znajdowało się na holu II piętra, więc mogli zmierzyć się z członkami koła, czy często z samym sobą wszyscy studenci uniwersytetu, jak pokazała praktyka również doktorzy i profesorowie przyłączyli się do zabawy.

  Tym razem można było zagrać w takie gry jak SUPERFARMER (gra wymyślona przez polskiego matematyka Karola Borsuka), LOGIX, OTHELLO, QUATTRO i wiele innych. Poukładać CZWOROŚCIAN RUBIKA, drewniane układanki logiczne, przeróżne figury z różnych TANGRAMÓW, puzzli typu PUZLOMATIC.

  Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się dobrze, jak również, że w pewnym sensie zachęciliśmy do szeroko pojętych gier matematycznych. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji, liczymy na Was, jak byliście tym razem to wiecie, czego możecie się spodziewać, a jak niestety przegapiliście ten dzień to oby was nie zabrakło następnym razem!!!

  Dzień Otwarty XVI LO

  W dniu 8 grudnia 2012r. członkowie KM - Roksana Kidoń i Katarzyna Myśliwiec, wygłosiły referat na temat Wstęgi Möbiusa, w związku z Dniem Otwartym XVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Krakowie.

  Celem prezentacji było zainteresowanie gimnazjalistów matematyką i zachęcenie do wyboru klasy o profilu matematycznym. Wspólnie z uczniami odkrywaliśmy różne własności wstęgi Möbiusa przez jej rozcinanie.

  Zaprezentowaliśmy jej zastosowania w sztuce i architekturze. Uczniowie byli zaskoczeni, że matematyka to nie tylko liczby i żmudne rozwiązywanie równań, ale także dobra zabawa i odkrywanie czegoś nowego.

  W zakładce Sfera Pobierania znajduje się prezentacja - Wstęga Möbiusa. Zapraszamy do samodzielnego badania własności wstęgi.

  Andrzejki 2012

  W tym roku wróżyliśmy sobie z okazji Andrzejek w środę 28.11.2012r. Spotkanie miało miejsce w sali klubowej w jednym z akademików (DS 3 Akropol).

  Członkowie koła, nasi przyjaciele z uczelni jak również dyrektor naszego instytutu prof. Jacek Chmieliński spędzili wieczór w miłej atmosferze i aurze wróżb. Nie zabrakło oczywiście lania wosku, wróżenia zamążpójścia, czy długich przepowiedni na zbliżający się nowy rok, jednak zdecydowaną popularność zyskała zabawa w "siódemkę-Andrzej" (odliczamy w kole kolejno i na każdą wielokrotność liczby 7 należy powiedzieć słowo: Andrzej, jak również na każdą liczbę w której występuje cyfra 7), jak się okazało podzielność przez 7 wcale nie jest taką łatwa sprawą :)

  Kurs LateXa

  W dniach 13.XII.2012 oraz 16.XII.2012 odbyły się Warsztaty LaTeX'a, zorganizowane przez Koło Matematyków UP.
  Zajęcia prowadzone były przez dr P. Solarza, oraz doktorantki mgr E. Król, mgr A. Król, pomocą służyli członkowie Koła Matematyków. W zajęciach wzięło udział 16 osób w pierwszym terminie, na następnym spotkaniu było nas już 28 osób. Początkowo zajęcia zaplanowane były na dwa bloki 4 godzinne, jednakże ze względu na zapotrzebowanie uczestników zajęcia trwały dłużej, dzięki uprzejmości prowadzących warsztaty. Pierwszy etapem było zainstalowanie oprogramowania, a następnie krótka prezentacja jak korzystać z programu.
  Następnie uczestnicy warsztatów byli przeszkoleni jak powinna wyglądać poprawnie napisana praca dyplomowa, jak sprawnie korzystać z funkcji tego programu.
  Mamy w planach organizację podobnego spotkania w przyszłym roku.

  Uniwersytet Dzieci i Rodziców

  Dnia 24 listopada członkowie koła brali udział w spotkaniu Uniwersytetu Dzieci i Rodziców o tematyce "Gry i zadania matematyczne".

  Studenci, w wieku od 5 lat, mieli okazję dowiedzieć się jak powstaje Wstęga Möbiusa i dzięki zdobytej wiedzy sami mogli wykonać własne wstęgi.

  Na drugim stanowisku zastanawiali nad załadowaniem prezentów w różnych kolorach na dwa lub trzy wagony. Starsi uczniowie liczyli ile jest różnych liczb 2,3,4-cyfrowych o określonych cyfrach.

  Na trzecim stanowisku dzieci uczyły się dostrzegać regularność poprzez dokańczanie ciągu obrazków, uzupełnianie obrazkowych magicznych trójkątów oraz sudoku.

  Wszyscy - dzieci i rodzice - świetnie się bawili.

  Działalność Koła 2010-2012

  6. Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych "Matematyka alfabetem wszechświata"


  7. Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych "Świat przez pryzmat Matematyki"


  Konkurs Sześciokątny świat Rubika - układanie kostki Rubika na czas.


  IV Ogólnopolska Konferencja Matematyki Finansowej i Ubezpieczeniowej w Bolesławcu.

  Publikacje po konferencyjne

  - Agnieszka Król i Adam Czapliński "Maksimum zysku przy minimum ryzyka, czyli jak pogodzić ogień z wodą"

  - Elżbieta Król i Adam Czapliński "Niestandardowe metody obliczania prawdopodobieństwa na podstawie gier Peneya"

  II Ogólnopolska Sesja Kół Naukowych: Wyzwania XXI wieku - Społeczeństwo, Edukacja, Środowisko.


  Małopolska Noc Naukowców.


  Współorganizacja i udział w VIII i IX Międzyuczelnianej Naukowej Sesji Studenckiej Kół Matematycznych.

  Referaty:

  -Adam Czapliński "Wybrane metody Stochastyczne w dobie komputerów"

  -Barbara Kosiba "O algorytmie układania kostki Rubika"

  -Olga Świerad "Sposób wyznaczania pola wycinka paraboli metodą wyczerpywania"

  -Katarzyna Bolek "Twierdzenie chińskie o resztach"

  Festiwal Nauki 2011 - Figury niemożliwe z klocków Lego

  Jak co roku - w maju nasze Koło wzięło udział w XI Festiwalu Nauki, który odbywał się na Krakowskim Rynku.

  Na to spotkanie przygotowaliśmy FIGURY NIEMOŻLIWE. Jednak niektórym uczestnikom udało się ułożyć je z klocków Lego. Nasze stanowisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych.

  Festiwal Nauki 2012 - Grafy

  W dniach 9-12 maja 2012 roku odbył się XII Festiwal Nauki w Krakowie tym razem pod hasłem "Teoria- Poznanie- Doświadczenie". Koło również i w tym roku nie zawiodło. Mieliśmy swoje stoisko, gdzie zachęcaliśmy dzieci, młodzież, dorosłych do wspólnej zabawy.

  Tematem naszego stanowiska były GRAFY. Do dyspozycji mieliśmy własnoręcznie stworzone modele grafów na których wspólnie z uczestnikami festiwalu szukaliśmy cyklów Eulera lub Hamiltona, nie zapominając o najmłodszych naszą opowieść o grafach zaczynaliśmy od zagadnienia mostów królewieckich. Stanowisko nasze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że przygoda z grafami chodź troszkę zainteresowała uczestników festiwalu.

  Z niecierpliwością jak również głowami pełnymi nowych pomysłów czekamy na kolejną edycję festiwalu.

  Spotkania z wykładowcami

  - Dr Tadeusz Ratusiński "Tablica integracyjna-warsztaty"

  - Dr Zbigniew Powązka "Matematyka na turystycznym szlaku, czyli o symbolach matematycznych w otaczającej nas rzeczywistości"

  - Dr Tomasz Szemberg "Odnajdźcie piękno matematyki"

  Wizyta gości z Rosji.

  W dniach od 28 lutego do 2 marca 2012r. gościliśmy na naszej uczelni troje studentek matematyki z rosyjskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Niżniewartowsku, wraz z ich opiekunką, Panią prof. Larisą Kuznetsovą.

  Celem ich wizyty było zdobycie informacji o Naszej uczelni, jak również zwiedzenie pięknego miasta Kraków. Członkowie Naszego Koła, wraz z kolegą, który dobrze zna język rosyjski, starali się, aby cel ten został zrealizowany. Tak więc miały okazję:
  - zobaczyć Instytut Matematyki, uczelnianą bibliotekę, jak również inne ważne punkty na uczelni,
  - porozmawiać w Sekretariacie Naszego Instytutu na temat możliwości studiowania na kierunku matematyka,
  - wziąć udział w wykładzie prowadzonym przez prof. Władimira Mitiuszewa,
  - zwiedzić Podziemia Rynku, Zamek Królewski na Wawelu, Collegium Maius i kilka innych ciekawych miejsc.

  Dzięki koleżankom z Rosji i my również mogliśmy spędzić mile czas, dowiadując się wielu interesujących informacji na temat ich kraju, Uczelni i życia studentów w mieście, gdzie zima trwa większą część roku.

  VII Bal Matematyka


  VIII Bal Matematyka


  Wyjazd integracyjny - Tatry 2012.

  Z początkiem czerwca (1-3) studenci Naszego Koła wzięli udział w wyjeździe w góry, kończącym rok akademicki. Celem Naszej podróży były Tatry. Trasa wycieczki obejmowała piękny szlak Doliny Roztoki, Wielką Siklawę, Dolinę Pięciu Stawów, Świstówki jak również Morskie Oko. Noclegi spędziliśmy w Schronisku w Dolnie Roztoki. W miłej atmosferze mogliśmy nie tylko podsumować całoroczną pracę Koła, ale również wypocząć w pięknej scenerii tatrzańskich gór. W czasie wędrówki towarzyszyli nam opiekunka Koła, Pani dr Danuta Ciesielska oraz Dyrektor Instytutu Matematyki prof. Jacek Chmieliński. Wyjazd ten był współfinansowany przez Nasz Instytut

  Dzień otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego - prezentacja Instytutu Matematyki.